Nawigacja
· Aktualności
· Program
· Terminy
· Organizatorzy
· Download
· Galeria
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Organizatorzy
Urząd miastaHufiec ZHP Gdynia
Sponsorzy
TuttuFjord NansenFjord NansenBezdroża4stronyswiataSklep Podróżnika
Patronat
Radio_GdanskImprezy_PodróżniczeTravelbit
5 propozycji trekkingów w wysokich górach Europy - Stanisław Kmieciak.
5 propozycji trekkingów w wysokich górach Europy - Stanisław Kmieciak. Zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat", które odbędzie się w piątek 30 września w Gdyńskim InfoBoxie w godz. 17:00 - 19:00. Poprowadzi je Stanisław Kmieciak, który przedstawi 5 propozycji trekkingów w górach wysokich: w Alpach włoskich w dolinie Asoty na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso; Tour du Mont Blanc; trekking w Pirenejach francuskich, w okolicach Gavarni; w Dolomitach w okolicach Cortina d’Ampezzo oraz w Parku Ordesa y Monte Perdido w hiszpańskich Pirenejach. Warto dodać, że prelegent cztery z pięciu prezentowanych trekkingów zorganizował i przeszedł samodzielnie oraz że tym roku skończył 77 lat... O sobie pisze tak:

Zaczęło się od studenckich rajdów, pobytów turystycznych w Bieszczadach, w Tatrach Polskich i Słowackich. Potem były szkółki taternickie letnie i zimowe - uzyskałem uprawnienia do samodzielnej wspinaczki zimą. Nie należałem do "ostrych" wspinaczy, o Alpach, Pirenejach mogłem tylko pomarzyć... Potem były służbowe wyjazdy do Afryki, głównie do Algierii. Chodziliśmy po Djurdjurze. Ale fascynowała mnie Sahara. Podróżowałem po saharyjskich oazach autobusami, autostopem. W późniejszych latach (1981 - 1992) byłem w Algierii wykładowcą. Długie wakacje akademickie wykorzystywałem na dłuższe wyprawy samochodami terenowymi i na wielbłądach, na ekstremalnym południu Algierii, w górach Hoggar i Tassili, w okolicach Tammanraset i Djanet. Ostatnio (już po 70-tce) realizuję swoje młodzieńcze marzenia o wyprawach w Alpy, Pireneje, Dolomity.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
· Marcin Stencel dnia wrzesień 13 2016 · 0 komentarzy · 18 czytań ·Drukuj
Tanie podróżowanie po Europie - Bartek Piziak.
Tanie podróżowanie po Europie - Bartek Piziak.Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat", które poprowadzi Bartek Piziak. Opowie o sposobach na tanie podróżowanie po Europie.

Europa - niby wszystkim doskonale znana, ale nie zawsze wybierana jako docelowe miejsce naszych wojaży. Bo wszyscy jadą do Tajlandii, bo kuszą Antypody albo wpadły nam w ręce bilety do Brazylii za 900 PLN... A jednak są miejsca w Europie, nadal mało znane i zaskakujące swoją autentycznością, do których także coraz łatwiej i taniej możemy dotrzeć dzięki tanim liniom lotniczym, dalekobieżnym liniom autobusowym, coraz tańszemu wynajmowi samochodów czy mniej lub bardziej komercyjnym projektom typu couchsurfing, airbnb itp.

Tym razem odwiedzimy norweskie Lofoty, Portugalię, Cypr po obu stronach "barykady", Macedonię, greckie wyspy i kilka innych zakątków Starego Kontynentu o których będzie opowiadał współtwórca portalu LowcyLotow.pl - Bartek Piziak. Dodatkowo będziecie mieli okazję dowiedzieć się jak tanio zaplanować taki wyjazd i w jaki sposób zaoszczędzić na transporcie, noclegach i jedzeniu, tak aby w budżecie nie zabrakło Wam "drobnych na inne atrakcje" w podróży :) Dużo wiedzy praktycznej w skondensowanej dawce gwarantowane, jak i całkiem sporo dobrych fotografii.

Spotkanie odbędzie się w piątek 17 czerwca w godz. 17:00 - 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (Aleja Zwycięstwa 96/98).

O prelegencie:

Bartek Piziak - absolwent geografii i zarządzania w turystyce na UJ, podróżujący od wielu lat po świecie różnymi sposobami i równie chętnie fotografujący odwiedzane miejsca. Zawodowo wykładowca, trener i agent lotniczy, a w wolnych chwilach - pilot wycieczek od zadań specjalnych. Pomysłodawca i współ/organizator wielu imprez podróżniczych (min. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy, Festiwal FMP, Travenalia). Współtwórca portalu ImprezyPodroznicze.pl oraz projektu LowcyLotow.pl. Zjeździł prawie całą Europę, kawał obu Ameryk, trochę Azji i odrobinę Afryki. Dotychczas odwiedził 60 krajów świata na 5 kontynentach. Szczególną sympatią darzy Bliski Wschód, Słowenię i Beskid Niski.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
· Marcin Stencel dnia czerwiec 17 2016 · 1 komentarz · 107 czytań ·Drukuj
Wyprawa na Północ z Kamilą Kielar!
Wyprawa na Północ z Kamilą Kielar!Alaska, Kanada, Laponia, Rosja – każde z tych miejsc tak bardzo różni się od siebie, ale mają też coś, co je mocno łączy: mentalność ludzi północy oraz przyrodę niewybaczającą błędów. Już w ten piątek zabierze nas tam Kamila Kielar na czwartym spotkaniu Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat" 2016!

Kamila opowie o podróżowaniu w tamte regiony, o praktycznych aspektach poruszania się po północy rowerem, pieszo lub na nartach biegowych. Nie zabraknie również przygód – spotkań z traperami, piratami, wilkami i niedźwiedziami, zjawisk polarnych oraz temperatur przekraczających – 40 stopni. Zobaczycie północ o każdej porze roku i dowiecie się, co mają w głowach ludzie, którzy wybierają tak trudne życie – nie ważne, czy są to lapońscy Saamowie, kamczaccy rybacy, alaskańscy poszukiwacze złota czy kanadyjscy drwale.

Ponadto na spotkaniu będzie również nauka czytania tropów zwierząt, instrukcje, jak zachować się w przypadku spotkania niedźwiedzia i jak fotografować zorzę polarną. Dowiecie się, jak zbudować igloo; jak się spakować i zaopatrzyć na wiele tygodni podróży przez pustkę, bez dostępu do żadnego sklepu; jak przygotować rower do zimowej wyprawy oraz jak nie zmarznąć w nocy śpiąc w szałasie przy -45 stopniach. Nauczycie się rozpoznawać gatunki północnych zwierząt, od grizzliego do baribala i ocenić, czy wilk jest niebezpiecznym zwierzęciem oraz nawigować w miejscach, gdzie nie ma dróg, szlaków, a czasem i mapy. Zobaczycie, jak pracują psy w zaprzęgach oraz będziemy uwalniać orły.

Spotkanie będzie kwintesencją istoty północy, jej specyfiki, przyrody i stanu umysłu mieszkańców. 100% północy w północy!


Kiedy? Piątek 3 czerwca.

Gdzie? Sala Morska w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (Aleja Zwycięstwa 96/98)

O której? Zaczynamy o 17:00.

O prelegentce:

Kamila Kielar – dziennikarka, podróżniczka. Od ponad 10 lat podróżuje na północ o każdej porze roku i w każdych temperaturach. Zazwyczaj rowerem, nierzadko pieszo, bywa że konno. Najbardziej ambitne podróże realizuje samodzielnie, takie jak przejechanie rowerem Alaski, Kamczatki i Jukonu zimą. Nie stroni jednak również od dobrego kompana w podróży, a czasem i lideruje wielkim projektom podróżniczym (Afryka Nowaka, Rowerowe Jamboree). Przyrodnik, specjalista bushcraftu i wyznawca slow travelling oraz powrotów w te same miejsca. Lubi duże drapieżniki. Zawodowo przewodnik na wyprawach na całym świecie oraz dziennikarz. Wyróżniona na Kolosach w kategorii Podróż Roku, nagrodzona Halikiem, nominowana przez NG do Travelera. Prowadzi blog „Bear Girl” (www.kamilakielar.pl) o podróżach w zimne strony świata, współautorka książek "Polska według kobiet", "Opowiadania przyprawione miłością" i "Podręcznik przygody rowerowej".

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.

· Marcin Stencel dnia czerwiec 01 2016 · 0 komentarzy · 109 czytań ·Drukuj
Impreza na Orientację w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych!
Impreza na Orientację w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych!Chcesz nauczyć się posługiwania mapą i kompasem? Zapraszamy na Imprezę na Orientację organizowaną w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat".


Data: sobota 04.06.2016 r.
Miejsce: Gdynia Działki Leśne.
Start: koniec ul. Wolności.
Meta: wiata leśna oddalona o ok. 400 m od startu.

Trasy:

TP - trasa dla rozpoczynających przygodę z orientacją w terenie. Doświadczenie nie jest wymagane, trasa poprowadzona głównie po drogach. Długość trasy ok. 4km.
TO - trasa bardziej wymagającą (w porównaniu do TP) przeznaczona dla osób posiadających choćby minimalne doświadczenie w orientacji w terenie. Punkty poza drogami. Potwierdzanie punktów perforatorami. Długość trasy ok. 6 km.

Budowniczy tras: Arkadiusz Witer.

Mapa: kolorowa mapa do biegu na orientację w skali 1:10 000, mapa dla każdego uczestnika.
Organizator: Navigatoria www.navigatoria.pl

Koszt: 1 zł płatne w dniu imprezy.

Zespoły jedno- lub dwuosobowe.

Harmonogram imprezy:
09:30-10:00 rejestracja uczestników
10:10- odprawa techniczna trasy TO
10:20- start wspólny trasy TO
10:25- odprawa techniczna trasy TP
10:35- start wspólny trasy TP
do 13:00 - oczekiwanie na powrót uczestników
13:30- zamknięcie mety i sprzątanie tras.

Zapisy ruszają w środę 25 maja i potrwają do czwartku 2 czerwca. Należy skorzystać z formularza na stronie Competit: https://competit.pl/w/5555/. Zgłaszając się należy najpierw utworzyć zespół. Jeśli chcemy wystartować w 2 osoby, pierwsza osoba tworzy zespół, a druga do niego dołącza.

Impreza jest dofinansowana ze środków miasta Gdynia.
· Marcin Stencel dnia maj 30 2016 · 1 komentarz · 116 czytań ·Drukuj
Sztuka wędrowania - Łukasz Supergan.
Sztuka wędrowania - Łukasz Supergan.Zapraszamy na trzecie spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat" 2016. Poprowadzi je Łukasz Supergan, który w ciągu ostatnich 5 lat przewędrował pieszo około 15 tysięcy kilometrów. W górach i na nizinach, o każdej porze roku, w terenie cywilizowanym i odludnym, najczęściej samotnie. Wśród tych wędrówek znalazło się piesze przejście 4000 km przez Europę, z Warszawy do Santiago de Compostela. Było to też dwukrotne przejście Łuku Karpat, zimowe przejście 850 km przez góry Słowacji i 800 km granią Pirenejów. Poza Europą przeszedł 2300 kilometrów przez irańskie góry Zagros oraz setki kilometrów w Himalajach Indii i Nepalu, pakistańskim Karakorum, Tien-Szanie, Pamirze, górach Liban.

Doświadczenia swoich pieszych wędrówek i długodystansowych przejść górskich zebrał w opowieści „Sztuka wędrowania”. Składa się ona z praktycznych porad, które pomogą Ci samodzielnie przygotować przejście wymarzonego szlaku: od łatwej wędrówki nizinnej po wielomiesięczny treking z dala od cywilizacji.

Co muszę wiedzieć przed wyruszeniem?
- Jaki sprzęt będzie odpowiedni w różnych warunkach terenowych i klimatycznych – latem i zimą, w klimacie wilgotnym i pustynnym, na dużej wysokości, na odludziu?
- Jak odżywiać się podczas wędrówki?
- Gdzie szukać schronienia?
- Jak nawigować w trudnym terenie?
- Jak poradzić sobie z „szokiem kulturowym” który dotyka nas w miejscach, gdzie zwyczaje skrajnie różnią się od znanych nam?
- Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Podczas pokazu zobaczysz jak w praktyce wybrać elementy wyposażenia, by były funkcjonalne i komfortowe oraz jak zaplanować swoją drogę, by stała się po prostu łatwiejsza.

Po spotkaniu będzie można kupić najnowszą książkę Łukasza „Pieszo do irańskich nomadów” w cenie 31 zł/szt. Więcej o książce tutaj.

Spotkanie odbędzie się w piątek 13 maja w godz. 17:00 - 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.


Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
· Marcin Stencel dnia maj 05 2016 · 0 komentarzy · 119 czytań ·Drukuj
Kaukaz babskim okiem - Stasia Budzisz-Cysewska.
Kaukaz babskim okiem - Stasia Budzisz-Cysewska.Drugie spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat" poprowadzi Stasia Budzisz-Cysewska – doktorantką UG zajmującą się naukowo problematyką pamięci i neokolonializmu na terenach postsowieckich. Stasia opowie nam o swoich podróżach po Kaukazie Północnym i podzieli się poradami dla samotnie podróżujących kobiet.

Kaukaz to szalenie barwny teren, a ja spróbowałam go dotknąć z tej ukrytej, schowanej przed oczyma obcych, stale będącej w cieniu strefy kobiecej, starającej się normalnie funkcjonować w tym zdominowanym przez mężczyzn świcie. Przygód miałam wiele. Jako samotnie podróżująca kobieta byłam nie tylko interesującym zjawiskiem przyrodniczym, o które trzeba jakoś zadbać albo coś z nim zrobić, ale byłam także oskarżana o szpiegowanie, a niekiedy brano mnie za prostytutkę. Przemieszczałam się najróżniejszymi środkami transportu – od pociągów, powszechnych w tym rejonie świata marszrutek, taksówek, autobusów, poprzez auta pocztowe, wozy konne, radiowozy policyjne, karetki pogotowia czy ślubne samochody. Mieszkałam z pluskwami i skorpionami, inwentarzem rogatym, na dworcach, a nawet w luksusowych hotelach i u byłego agenta KGB. Najczęściej przygarniania byłam przez zupełnie przypadkowych ludzi, brana z ulicy, dworca i tym podobnych miejsc. Spotkałam się z olbrzymią dawką życzliwości, bezinteresownej pomocy, ale także okrucieństwa – za odmienne zdanie na temat Stalina wyrzucono mnie z domu. Usłyszałam wiele mrożących krew w żyłach historii o wojnie między Gruzją a Abchazją oraz Rosją a Czeczenią. Dotarłam do porwanych dziewczyn, które zmuszono do zamążpójścia. Pokazano mi prawdziwe oblicze dzisiejszej Czeczenii, dlatego mogę opowiedzieć o tym miejscu nie tylko z punktu widzenia pięknych szklanych domów, przypominających Dubaj czy Baku, ale przede wszystkim z pozycji zwykłych ludzi, z którymi miałam wielką przyjemność przebywać.

Spotkanie odbędzie się w piątek 15 kwietnia w godz. 17:00 - 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
· Marcin Stencel dnia kwiecień 07 2016 · 1 komentarz · 173 czytań ·Drukuj
Wędrówka po Karpatach Wschodnich z Jackiem Wnukiem.
Wędrówka po Karpatach Wschodnich z Jackiem Wnukiem.Karpaty Wschodnie na terenie Ukrainy i Rumunii to góry, w których nadal są miejsca gdzie czas się zatrzymał. To góry, gdzie nadal można poszukiwać prawdziwej przygody, bez szlaków, schronisk i tłumów turystów. To góry, gdzie można spotkać ludzi żyjących w zgodzie z naturą, autentycznych i otwartych...

Na wędrówkę po Karpatach na pierwszym spotkaniu Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat" 2016 zabierze nas Jacek Wnuk - fotograf, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Ukończył również Geografię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Autor czarno-białego albumu fotograficznego Karpaty Wschodnie wydanego w 2014 r. przez wydawnictwo Ruthenus. Twórca i redaktor portalu internetowego www.KarpatyWschodnie.pl. Organizator i uczestnik wielu wypraw w trudno dostępne tereny Ukrainy, Rumuni, Białorusi i Bałkanów, Rosji i Maroka. Uczestniczył w Pomarańczowej rewolucji w Kijowie, pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej Inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii.

Na spotkaniu możliwy będzie zakup albumu fotograficznego autorstwa prelegenta w cenie 50 zł/sztukę. Więcej o albumie tutaj

Spotkanie odbędzie się w piątek 1 kwietnia w godz. 17:00 - 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia
· Marcin Stencel dnia marzec 29 2016 · 1 komentarz · 157 czytań ·Drukuj
323,359 unikalnych wizyt
Powered by phpFusion modification by Ryzy (maliniak85@op.pl) Copyright © 2011